Prawdziwa bitwa Dawida z Goliatem. Czy zwykła nisko budżetowa drukarka dorówna wydrukiem, profesjonalnej maszynie stworzonej do wydruków 3D? Przekonajmy się!

Ten ciekawy pojedynek opisał na swoim blogu Scott Hanselman wraz z innym miłośnikiem druku 3D Brandonem Potterem

Uczestnicy

W lewym narożniku mamy naszego „Dawida”. Drukarkę Printrbot Simple Metal Printer za jedyne $599, obsługiwaną przez Scotta Hanselmana. Scott to nowicjusz w świecie druku 3D, kupił akurat ten model, gdyż przeczytał wiele pozytywnych recenzji na temat drukarki oraz z powodu jej niskiej ceny.

pro-vs-consumer-3dprinter-shootout9

W drugim narożniku prawdziwy „Goliat”. Drukarka za $22,000 od Stratasys uPrint SE Pro obsługiwana przez Brandona Pottera z X9 Technologies. W przeciwieństwie do Printrbota, uPrint SE Pro to projesjonalna, przemysłowa drukarka drukująca z ABS. Potter był pomysłodawcą idei porównania dwóch tak odmiennych drukarek.

pro-vs-consumer-3dprinter-shootout2

Wyzwanie

Wyzwanie jest bardzo proste. Każdy z dżentelmenów musiał wydrukować  kubek do kawy .

Kubek wydał nam się interesującym obiektem. Zawiera parę fajnych krzywych które są wyzwaniem dla drukarki i jest obiektem który z łatwością możemy porównać – powiedział Hanselman.

Jedyną modyfikacją projektu kubka, było dodanie struktury wspierającej, co jest typową praktyką dla tego typu wydruków.

pro-vs-consumer-3dprinter-shootout1

Wynik

Jesteście gotowi? Poniżej zdjęcia kubków wydrukowanych na dwóch drukarkach. Jak myślicie który kubek pochodzi z droższej drukarki?

Można kliknąć na zdjęcie, aby je powiększyć.

Photo Feb 05, 3 04 50 PM_thumb

Photo Feb 05, 3 05 14 PM_3

 

 

 

 

 

 

 

 

Photo Feb 05, 3 05 01 PM_3Photo Feb 05, 3 04 40 PM_3Poniżej troszkę większe zdjęcia. Oczywiście kubki nie zostały przestawione.

Photo Feb 05, 3 04 50 PM_3Photo Feb 05, 3 04 30 PM_3Który jest który ?

Kubek z drukarki Printrbot Simple Metal Printer za $599 znajduje się po lewej. Kubek z drukarki uPrint SE Plus wartej $20,000 jest po prawej.

Rezultaty są niemal identyczne i niemożliwe jest rozróżnienie który kubek pochodzi z której drukarki.

Jest jednak parę różnic , na które zwraca uwagę Hanselman w swoim poście. Przede wszystkim podstawa wydruku z drukarki uPrint jest lekko zdeformowana, i widać na niej pozostałości struktury wspierającej (białe plamki). W dodatku „Z-scar” (Ślad jaki pozostawia drukarka poruszając się po osi Z) jest bardziej widoczny na boku kubka, podczas gdy w modelu z Printrbota kończy się na rączce. Są to wciąż bardzo niewielki rozbieżności , a oba kubki są z pewnością porównywalne jeśli chodzi o wygląd i jakość wydruku.

Poniżej przybliżenie na kubek Brandona z drukarki uPrint .

Wydruk trwał 8 godzin i 22 minuty .

Photo Feb 05, 3 05 38 PM_3

Poniżej wydruk Scotta z Printrbota:

Wydruk trwał około 7 godzin.

pro-vs-consumer-3dprinter-shootout8

Koszty

Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty można zaobserwować duże różnice.

Na wydruk z Printrbota Hanselman zużył około 21,02 m filamentu co kosztowało go około $2 .

Koszty Brandona to materiał na kubek warty $23,63, $2,06 na strukturę wspierającą i $5,20 na specjalny talerz do wydruków. Cały koszt wydruku kubka do kawy z drukarki uPrint to  $30.88 !

Oczywiście porównanie nie jest idealne. Jeśli wybrany obiekt byłby bardziej skomplikowany albo dużo większy, uPrint prawdopodobnie miałby dużo większą przewagę. Nie mniej jednak, było to dosyć zabawne i ciekawe porównanie, szczególnie dla hobbystów lub małych firm które rozważają zainwestowanie w profesjonalną , przemysłową drukarkę 3D.

Zainteresowanych odsyłam do postów na blogach Potter i Hanselman gdzie można znaleźć relację całości eksperymentu z dwóch różnych perspektyw a także masę zdjęć i materiałów wideo.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany